karting niepPo raz kolejny osoby niepełnosprawne będą uczestniczyły w zajęciach kartingowych podczas ferii zimowych w Tarnowie. W środę 5 lutego 2014 roku o godz. 11.00 w Małopolskim Ośrodku Sportów Motorowych-Torze Speed Race Tarnów podczas projektu „Pierwszy krok w kartingu” w ramach programu „Ferie zimowe Tarnów 2014” klub sportowy TTSK K-TEAM Tarnów wspólnie z studentami krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego organizują zajęcia i rywalizację sportową dla osób niepełnosprawnych.

 

Przedsięwzięcie odbędzie się pod nazwą "FizjoRajd’’, której uczestnikami będą wychowankowie Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tarnowie i Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Tarnowie oraz Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego PIAST im. Wincentego Witosa w Woli Rzędzińskiej.

Młodzi fizjoterapeuci podejmując się realizacji wyścigów sportowych, stawiają przede wszystkim na dobrą zabawę, prawdziwą rywalizację, uśmiech i radość pokonywania własnych słabości. Zorganizowanie tego typu zajęć i zawodów oprócz walorów integracyjnych ma na celu obalenie stereotypów dotyczących niepełnosprawności. Osoby niepełnosprawne mają swoje potrzeby, marzenia, cele w życiu.

Karting to sport podnoszący samoocenę, stanowi formę zajęć terapeutycznych, umożliwia rozwijanie zainteresowań. Wpływa na poprawę ogólnej kondycji organizmu, rozwoju koordynacji wzrokowo-ruchowej, wzmacnia mięśnie kończyn górnych  oraz poprawiają ogólną kondycję organizmu.

Studenci postanowili aktywnie wspierać osoby niepełnosprawne i przekonać jej, że pomimo barier fizycznych bądź psychicznych mogą spełniać własne marzenia poprzez sport kartingowy. Ponadto osoby uczą się oceny swoich możliwości, umiejętności podejmowania prawidłowych decyzji i dopasowania ich do różnych sytuacji. Doskonalą zdolność przewidywania i odpowiedniego reagowania.

Karting doskonale rozwija charakter i podnosi samoocenę. Osoby uczestniczące w tych szkoleniowych jazdach stają się bardziej odważne, zdyscyplinowane i samodzielne oraz uwrażliwiają się na potrzeby innych.

Całe zadanie realizowane w ramach ogólnopolskiej akcji "Przez zabawę do bezpieczeństwa" wspierane jest przez Urząd Miasta Tarnowa, Powiat Tarnowski, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Polski Związek Motorowy, Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego i Policję oraz AWF Kraków.

Więcej szczegółów na portalu: www.gokarty-tarnow.pl