one oni i on"One, oni i on" to tytuł wystawy fotografii autorstwa Wojciecha Plewińskiego, na którą zapraszamy do Galerii Tarnowskiego Centrum Kultury. Składa się na nią kilkadziesiąt portretów kobiet i mężczyzn ze świata polskiej kultury, sfotografowanych przez Niego, czyli Wojciecha Plewińskiego, na przestrzeni kilku dziesięcioleci. Na spotkanie z autorem zapraszamy podczas wernisażu wystawy 19 marca o godzinie 18.00.

 

    Warszawianin z urodzenia, krakowianin z wyboru, jest autorem wielu tysięcy prac. Wojciech Plewiński w zeszłym roku obchodził 85 urodziny i z tej okazji została zorganizowana w Krakowie w Galerii Czuły Barbarzyńca jego jubileuszowa, retrospektywna wystawa, która teraz trafi do Tarnowa - Galerii TCK. Na jego dorobek składają się zdjęcia reklamowe, zdjęcia spektakli teatralnych, portrety, krajobrazy, reportaże. Fotografia Wojciecha Plewińskiego to czarno-biała kronika artystyczna i zapis dokumentalny z okresu kilkudziesięciu lat. Przedstawione na portretach osoby to ludzie, którzy budowali życie kulturalne i intelektualne powojennej Polski. Ujęci zostali przez fotografa w sposób magiczny, nieco teatralny, ale przy tym niezwykle lekki i autentyczny.

Wojciech Plewiński urodził się 31 sierpnia 1928 roku w Warszawie. Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Od 1957 roku jest Członkiem rzeczywistym ZPAF oraz FIAP (Federation Internationale de l'Art Photographique). W latach 1950-56 w ramach pracy w Pracowni Konserwacji Zabytków inwentaryzował niszczejące zabytki Małopolski.
Współpracował z wieloma wydawnictwami, mi.in. „Tygodnikiem Powszechnym”. Od roku  1957 przez 40 lat pracował w tygodniku „Przekrój”, dla którego fotografował modę, portrety, pejzaże, przygotowywał reportaże. Jego autorstwa jest ponad 500 okładek „Przekroju” z portretami kobiet, które stały się znakiem firmowym pisma.
W latach 1965-68 powstały cykle aktów „Przenikania” i „Lustra”. Niezwykłe miejsce w twórczości Wojciecha Plewińskiego zajmuje od 1959 roku teatr. Wówczas fotografował spektakle Teatru Rapsodycznego i rozpoczął  stałą współpracę z Teatrem im. Juliusza Słowackiego i Starym Teatrem w Krakowie. Przez 40 lat sfotografował niemal wszystkie spektakle tej sceny – legendarne inscenizacje Lidii Zamkow, Konrada Swinarskiego, Andrzeja Wajdy, Jerzego Jarockiego, Zygmunta Hubnera, Józefa Szajny, Jerzego Grzegorzewskiego, Krystiana Lupy. Współpracował z teatrami całej Polski, m.in.: Teatrem STU i  Ludowym w Krakowie, Studio i Narodowym w Warszawie, Polskim i Współczesnym we Wrocławiu, teatrami  w  Katowicach, Chorzowie, Tarnowie, Bielsku, Łodzi , Zakopanem.
Wojciech Plewiński brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granica, Był wielokrotnie nagradzany w konkursach i na wystawach fotografii. Jego zdjęcia znajdują się w kolekcjach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Starego Teatru.

Ekspozycja „One, oni i on”  prezentowana w Galerii TCK, od 20 marca do 17 kwietnia 2014 r. Galeria TCK czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 – 18.00, w soboty w godzinach 10.00 – 17.00. Bilety w cenie 3zł i 2 zł (ulgowy).