Kuba plakatCentrum Sztuki Mościce zaprasza na spotkanie z cyklu „ZA HORYZONT DOMU” - "COLOR CUBANO" , które odbędzie się 28 marca 2014r. o  godz. 19.00.

W programie : spotkanie z Adamem Kwaśnym i Angelo Humberto Zuazo Lópezem, wystawa fotografii Marty Kowalskiej oraz projekcja filmu pt."Suite Hawana" w reż. Fernando Péreza

COLOR CUBANO - Na Kubie nie ma białych, czarnych, czerwonych, ani żółtych ludzi. Na Kubie jest jeden kolor skóry - Color Cubano - tak uważał i o tym usiłował przekonać innych Kubańczyków znakomity poeta Nicolas Guillen (1902-1989). Na Kubę przybyło wiele ludów, najczęściej wbrew swej woli, przywożąc własnych bogów, lęk i uprzedzenia. Na niewielkiej wyspie bogowie i ludzie musieli się jednak porozumieć i stworzyć zgodnie żyjące społeczeństwo, w którym związki rodzinne i pomoc sąsiedzka ma pierwszorzędne znaczenie. To częsta sytuacja, kiedy w ogromnej rodzinie z Hawany, Trynidadu czy Santiago zobaczymy wszystkie odcienie koloru skóry: od najciemniejszego, do zupełnie białej babci, która nierzadko bywa kapłanką afrykańskiej santerii. O Kubie mówi się, że jest Wyspą Spotkań. Wystawa Marty Kowalskiej jest również takim spotkaniem, a niezwykłe i dramatyczne losy Wyspy sugestywnie zapisane są na twarzach bohaterów jej zdjęć.

Marta Kowalska

 


MARTA KOWALSKA - absolwentka anglistyki, fotograf. Od kilku lat realizuje swoją pasję fotograficzną zawodowo w Polsce, w Anglii a od niedawna również w Meksyku. Najczęstszym tematem jej fotografii jest człowiek - jego portret, sylwetka i osobowość. Artystka może poszczycić się zarówno sesjami mody jak i ulicznymi portretami. Na stałe mieszka w Toruniu.

 
foto Marta Kowalska


 

 

 

Adam Kwasny
Adam Kwaśny - podróżnik, pisarz, dramaturg, scenarzysta. El Presidente w Towarzystwie Przyjaciół Kuby - La Compañía Cubana. Od lat podróżuje na Kubę, gdzie znalazł drugą ojczyznę i praktykuje animistyczną religię Palo. Stale publikuje opowieści Głos z Kuby w Magazynie Podróżników TamTam.


 

 

 

 

 

 

 


Angel Humberto Zuazo López, ur. 1941 r. w Hawanie, na Kubie. Inżynier z wykształcenia, miłośnik literatury z pasji, tłumacz literatury polskiej z miłości do Polski. Jest członkiem Związku Artystów i Pisarzy Kuby (UNEAC), wiceprezesem Sekcji Przekładu Literackiego. Przełożył na hiszpański powieści i opowiadania, m.in. J. lopezAndrzejewskiego, J. Putramenta, St. Lema oraz Wiersze wybrane W. Szymborskiej, a także przygotował przekład poezji E. Stachury (który wkrótce ukaże się w Wenezueli i w Republice Dominikańskiej). Przetłumaczył dla telewizji kubańskiej kilkanaście utworów teatralnych oraz scenariuszy filmowych. Swoje przekłady i eseje o literaturze polskiej publikował także w Meksyku i Peru.
Laureat Nagrody Przekładu Literackiego Stowarzyszenia Pisarzy UNEAC (1991), wielokrotny stypendysta polskiego Ministerstwa Kultury, odznaczony orderem „Zasłużony dla Kultury Polskiej" (w 1988 oraz w 2000 r.).
Angel Zuazo obecnie pracuje nad wyborem wierszy poetów krakowskich w przekładzie na język hiszpański.


Centrum Sztuki Mościce
28 marca 2014r., godz. 19.00
Cena biletu: 10zł / Sala Antresola (miejsca nie numerowane)
Sprzedaż biletów i informacje; Kasa CSM tel. 146 33 46 04
Ul. Traugutta 1. 33 – 101 Tarnów

Wystawa czynna od 28.03.2014 r.   do 20.04.2014r.  Wstęp wolny
poniedziałek - piątek w godz. 10.00 - 20.00
sobota - niedziela w godz. 15.00. - 20.00
www.csm.tarnow.pl