VIAspeiJanusz Kołodziej przekaże swój 1% na rzecz budowy Hospicjum Via Spei. Żużlowiec, wielokrotny drużynowy oraz Indywidualny Mistrz Polski postanowił wspierać inicjatywy Fundacji 'Kromka Chleba'. Do współpracy zachęcał będzie też innych sportowców.

- Mój przypadek zawsze był taki, że to ja mam zdrowie, a jakby sobie igram z losem i trochę tego nie szanuję. Natomiast ci ludzie, którzy są w szpitalu, to są ludzie którzy chcą mieć zdrowie, a nie mogą go mieć. Poprzez swoje przeżycia wiem, że to jest ważne, żeby pomagać ludziom, żeby warunki, które możemy im zapewnić, były jeszcze lepsze, jeszcze fajniejsze, żeby mogli się cieszyć jakąś częścią tego życia - mówił Janusz Kołodziej w czasie konferencji prasowej.

    Hospicjum Via Spei będzie pierwszym stacjonarnym hospicjum w Tarnowie. Powstaje z inicjatywy Fundacji Kromka Chleba w odpowiedzi na brak tego rodzaju ośrodka w mieście Tarnów oraz w powiecie tarnowskim. Via Spei czyli Droga Nadziei będzie domem dla ludzi cierpiących zarówno kobiet jak i mężczyzn, który został zaprojektowany z myślą o zaspokojeniu potrzeb osób dotkniętych nieuleczalną chorobą i zapewnieniu im w pełni bezpłatnej, profesjonalnej opieki medycznej i duchowej. Dzięki staraniom Fundacji leczenie i opieka w hospicjum będzie bezpłatna dla pacjentów korzystających ze świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia jak również dla osób pozbawionych tej formy ubezpieczenia powszechnego.

    Budowa Hospicjum rozpoczęła się w 2011 roku; wtedy powstały fundamenty budynku. W kolejności została wykonana pozioma kanalizacja sanitarna i rozpoczęła się realizacja stanu surowego. Aktualnie kończony jest montaż pokrycia dachowego. W bieżącym roku planowany jest montaż ślusarki zewnętrznej - okien i drzwi zewnętrznych. Wszystkie dotychczasowe etapy budowy były realizowane dzięki wsparciu wielu ludzi dobrej woli – darczyńców i sponsorów.
    Każdy może przyczynić się do szybszego powstania hospicjum Via Spei. Najprostszy sposób to przekazanie 1% swojego podatku na rzecz Fundacji Kromka Chleba. Ważna jest każda wpłata, każdy gest serca, który przybliża do zakończenia prac i otwarcia Hospicjum. Przekazanie 1% podatku dochodowego nic nie kosztuje, z wyjątkiem trudu wpisania numeru KRS w odpowiednia rubrykę zeznania podatkowego. Nic nie kosztuje, a znaczy tak wiele.
Aby przekazać 1% podatku na rzecz budowy Hospicjum Via Spei należy:
•    ustalić wysokość podatku należnego za miniony rok podatkowy
•    obliczyć 1% podatku, zaokrąglając kwotę do pełnych dziesiątek groszy w dół (np. w przypadku kwoty 32,27 zł - wpisujemy 32,20 zł)
•    wpisać do druku PIT wyliczoną kwotę 1% podatku podając numer KRS: 0000157946
•    wypełniony formularz PIT wysłać do Urzędu Skarbowego.

    Fundacja zaprasza  do skorzystania z bezpłatnej pomocy przy wypełnianiu formularzy podatkowych za 2013 rok. Zgłoszenia przyjmowane są w biurze Fundacji Kromka Chleba, Pl. Kazimierza 5 w Tarnowie, od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 - 18.00. Informacje także pod numerem telefonu (14) 656 02 36.

    Według założenia architektonicznego hospicjum oparte będzie na planie niedomkniętego okręgu. W projekcie przewidziano miejsca dla 20 – 28 osób, z możliwością zorganizowania dodatkowego „spania” tzw. dostawki. Zapewnione będą dobre warunki przebywania dla rodzin chorych, którzy będą towarzyszyć swoim bliskim w czasie pobytu w Hospicjum. W okręgu wewnętrznym znajdować się będzie 18 jednoosobowych i 1 dwuosobowy pokój dla chorych, sanitariaty, recepcja, świetlica oraz zadaszony taras. W okręgu zewnętrznym usytuowane będą: kaplica, pokoje administracyjne, strefa lekarsko-zabiegowa, kuchnia i pomieszczenia techniczne.