ukraina zbiorkaZakończyła się akcja pomocy Ukrainie. Trzydniowa zbiórka pieniędzy na ulicach Tarnowa i w Centrum Handlowym Gemini Park Tarnów przyniosła ponad trzy tysiące złotych, które zostały przekazane na konto Caritas Diecezji Tarnowskiej. Środki trafią do ośrodków Caritas we Lwowie. Dzięki zaangażowaniu Polskiego Czerwonego Krzyża w Tarnowie zbierano również krew.

Przypomnijmy, akcja pomocy Ukrainie odbywała się z inicjatywy radnej Małgorzaty Mękal, szefowej Stowarzyszenia Dzieci Tarnowa Katarzyny Sypek oraz działacza społecznego Jacka Litwina.
W ramach pomocy przeprowadzono akcję, dzięki której będzie udzielona niezbędna pomoc i  opieka poszkodowanym w ostatnich wydarzeniach na Ukrainie, nie tylko na Majdanie, ale również w miastach partnerskich Tarnowa – Białej Cerkwi, Tarnopolu i Winnicy. – Liczymy na to, że kwota będzie jeszcze większa. Rozdaliśmy również kilka tysięcy ulotek z numerem konta Caritas – mówi Małgorzata Mękal.
- Pomoc Ukraińcom to nasza powinność. Mówi się dużo o tym, że Tarnów to najbardziej węgierskie ze wszystkich polskich miast. Ale jesteśmy również bardzo mocno powiązani z Ukrainą. To tutaj na przykład mieściła się przez pewien czas siedziba ukraińskiego rządu – dodaje Jacek Litwin.
W ubiegłym tygodniu wystosowano również oficjalny list do merów miast partnerskich z Białej Cerkwi, Tarnopola i Winnicy, a także polskiego korpusu dyplomatycznego w: Kijowie, Lwowie, Łucku i Winnicy z ofertą pomocy i informacją o prowadzonej akcji.
Pomoc zadeklarowały również dwa tarnowskie szpitale Specjalistyczny Szpital im. Szczeklika w Tarnowie oraz Szpital Wojewódzki im. Świętego Łukasza w Tarnowie, które w razie potrzeby udzielą niezbędnej pomocy poszkodowanym.
W akcji udział wzięli i wsparcia udzielili m.in.: Urząd Miasta Tarnowa, Stowarzyszenie Dzieci Tarnowa, Targowiska Miejskie, DH Świt, Gemini Park Tarnów, Caritas Diecezji Tarnowskiej, PCK w Tarnowie, Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tarnowie, Stowarzyszenie Instytut Integracji Europejskiej, młodzież z XVI LO w Tarnowie, wolontariusze Caritas z tarnowskich szkół.