kroplaMali pacjenci – podopieczni z Kliniki Transplantacji i Onkologii Dziecięcej we Wrocławiu podziękowali mieszkańcom Tarnowa za wsparcie. Wszelka pomoc dociera do nich za pośrednictwem Stowarzyszenia Kropla, które obchodzi właśnie dziesięciolecie swojej działalności.

– Tarnowski samorząd jest ewenementem w skali kraju. W sumie od początku istnienia, Stowarzyszenie otrzymało na swoją działalność z UMT ponad 200 tys. zł. Nie znam drugiego takiego – mówi prezes Stowarzyszenia Katarzyna Duraj. Jednym z docenionych przez wrocławski szpital jest właśnie samorząd Tarnowa. Dyplom własnoręcznie zrobiony przez dzieci odebrał zastępca prezydenta Henryk Słomka – Narożański.
Podczas spotkania w Urzędzie Miasta Tarnowa podsumowano 10-lecie działalności Stowarzyszenia ,,Kropla”. W tym czasie udało się zrekrutować ponad 3,5 tysiąca honorowych dawców szpiku, w tym pięciu czynnych, a trzech kolejnych rozpoczęło procedurę przeszczepową. Wśród podopiecznych było 7 dzieci i ponad 15 osób dorosłych. Najmłodszy pacjent urodził się z białaczką i po dwóch przeszczepach szpiku szczęśliwie powrócił do domu na swoje 1-sze urodziny. Dziś jest śmiejącym się  8-latkiem.
- Przez cały ten okres wiele szkół i instytucji wspierało działania Kropli.                                Chcemy  podziękować zwłaszcza szkołom ponadgimnazjalnym, które wspierają w rekrutacji honorowych dawców szpiku. Ich dorośli już absolwenci są właśnie czynnymi świadomymi dawcami. Nikt z tych, do których dzwonili działacze Stowarzyszenia nie odmówił pomocy, wręcz przeciwnie z radością i twierdząco odpowiadali na pytanie: Czy podtrzymujesz decyzję oddania szpiku? – dodaje prezes Duraj.
A tymczasem, już niebawem, kolejna akcja Kropli. Mowa o wiosennej akcji rekrutacji dawców szpiku „Wszystko budzi się do życia”, która, jak co roku, odbędzie się w pierwszy dzień wiosny – 21 marca w budynku UMT przy ul. Goldhammera.
Przypomnijmy, Stowarzyszenie „Kropla” pomaga w zbieraniu funduszy na finansowanie podstawowych badań dla dawców szpiku kostnego. W pierwszym roku działalności Stowarzyszenie przeprowadziło jedną akcję. Począwszy od drugiego roku, Stowarzyszenie przeprowadza dwie akcje rocznie: w marcu oraz grudniu. Badana współfinansowane są przez Urząd Miasta Tarnowa, a organizowane przez Ośrodek Dawców Szpiku Medigen z Warszawy, Fundację Przeciwko Leukemii z Warszawy oraz Stowarzyszenie „Kropla” z Tarnowa. Dzięki akcji mamy już czterech tarnowskich honorowych dawców szpiku spośród trzech tys. rekrutowanych dawców z Tarnowa i okolic.