tarczyca 04Więcej zainteresowanych niż miejsc. Ta prawidłowość znana z Białych Sobót w Centrum Zdrowia Wierzchosławice dotyczyła także akcji ultrasonograficznych badań tarczycy. Przedsięwzięcie okazało się bardzo potrzebne. Większość osób, które zdecydowały się  na przeprowadzenie badania stanowili pacjenci, którzy  nie leczyli  się dotychczas z powodu chorób tarczycy i nie byli diagnozowani w tym zakresie.

U prawie połowy przebadanych z tej grupy badanie ujawniło zaburzenia struktury tarczycy  potocznie zwane guzkami.

Jak mówi prowadząca badania lekarz specjalista chorób wewnętrznych oraz endokrynologii Agnieszka Koteck-Blicharz prócz zmian ogniskowych dość często obraz usg wskazywał też na możliwość istnienia przewlekłego procesu zapalnego w obrębie tarczycy. W związku z tym część pacjentów będzie wymagało dalszych badań. W niektórych przypadkach będą one polegały na  biopsji cienkoigłowej wykrytych zmian.

Wśród uczestników akcji nie brakowało osób  z  już rozpoznanym schorzeniem tarczycy. Zgłaszali się także chorzy, którzy przebyli  zabiegi operacyjne częściowego wycięcia tarczycy. Zdarzało się, że z obawy przed nieprawidłowym wynikiem nie zgłaszali się oni przez kilka lat na badania kontrolne. Biała Sobota stała się dla nich impulsem do przezwyciężenia strachu.

Warto podkreślić, że przeprowadzona akcja dała również możliwość przekazania ważnych informacji kobietom ciężarnym.  Dowiedziały się one o konieczności  przyjmowania dodatkowej dawki jodu w czasie ciąży i karmienia piersią dla zapewnienia prawidłowego działania tarczycy w tym okresie.