USG tarczycy 2Do rozpowszechnienia choroby guzkowej tarczycy przyczynił się występujący w przeszłości w Polsce niedobór jodu. Aktualnie  palącym problemem staje rozpoznawane coraz częściej przewlekłe zapalenie tarczycy. W diagnozie tych chorób może być pomocne badanie ultrasonograficzne, oceniające budowę narządu. Będzie je można wykonać 22 lutego podczas Białej Soboty w Centrum Zdrowia Wierzchosławice. Aby wziąć udział w bezpłatnej akcji diagnostycznej trzeba się zarejestrować.

Można to zrobić od 17 lutego telefonując pod numer  14 679 70 22.
Tarczyca znajduje się na szyi, poniżej „ jabłka Adama”. Zlokalizowana jest powierzchownie, tuż pod skórą. Pozwala to często na zauważenie powiększenia się tego narządu lub wyczucie w jego obrębie guzków przez samego pacjenta.  Zmiany ogniskowe tarczycy potocznie zwane guzkami stwierdzane są u co drugiej osoby podczas badania usg . - Zachęcamy do wzięcia udziału w Białej Sobocie osoby, które podejrzewają u siebie powiększenie tarczycy lub wyczuwają w jej obrębie guzki. Akcja przeznaczona jest także dla osób, które po prostu chciałyby sprawdzić, czy ich tarczyca jest prawidłowa w ocenie ultrasonograficznej – mówi lekarz specjalista chorób wewnętrznych oraz endokrynologii Agnieszka Kotecka z Centrum Zdrowia Wierzchosławice.

Choroba guzkowa tarczycy, jeżeli nie jest związana z nadmierną produkcją hormonów tarczycy, najczęściej nie daje dolegliwości. W stadiach znacznego powiększenia gruczołu mogą pojawić się duszność, chrypka czy zaburzenia połykania. Objawy te mogą być jednak również wskazówką rozwijającego się w obrębie tarczycy nowotworu. Dlatego tak ważna jest pilna diagnostyka w przypadku zaobserwowania takich zaburzeń. Natomiast w sytuacji, kiedy w przebiegu choroby rozwija się nadczynność tarczycy, mogą wystąpić zaburzenia pracy serca i koncentracji, drażliwość  czy wręcz przeciwnie, osłabienie i męczliwość mięśni. Często pacjenci obserwują również nadmierne wypadanie włosów oraz drżenie rąk.

Przewlekłe zapalenie tarczycy to choroba, do której skłonność dziedziczymy w genach. Stres, infekcje czy też poród mogą wyzwolić uruchomienie się procesu zapalnego. Choroba może pozostawać nierozpoznana przez długi czas,  gdyż jedynym jej objawem mogą być nieprawidłowy obraz tarczycy w badaniu usg oraz stwierdzane podczas badania krwi specyficzne przeciwciała. Stan taki jednak, pomimo iż nie daje dolegliwości zauważalnych dla pacjenta, może prowadzić do zaburzeń płodności, częstszych poronień i przedwczesnych porodów.